Znak żałoby

Z przykrością zawiadamiamy, iż 5 lutego zmarł pan prof. Wojciech Burszta - wybitny etnolog, antropolog kultury i kulturoznawca. Od 2005 roku mieszkaniec Milanówka.

Pracował w Instytucie Nauk Humanistycznych Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Wcześniej na UAM w Poznaniu powołał Zakład Studiów nad Kulturą Współczesną. Był uznanym w środowisku antropologiem i kulturoznawcą. Zajmował się przede wszystkim teorią i praktyką współczesnej kultury. W czasie swojego życia napisał kilkanaście książek, a także ponad 300 artykułów, w których zgłębiał kulturę współczesną. Był również członkiem rad naukowych wielu czasopism, m.in. "Autoportret", "Kultura i Historia", czy "Contradictions". W roku 2014 otrzymał Srebrny Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złoty Krzyż Zasługi, nadany przez Prezydenta RP. Kilkukrotnie prowadził także wykłady dla Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spoczął 15 lutego 2021 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

„Traktuję to miejsce [Milanówek] jako orbis interior, mój świat, z przyrodą, architekturą i ludźmi. To także dziury w naszej ulicy, posadzone drzewa, ale - kiedy idę na spacer z psem – bliższa i dalsza okolica, wilia Waleria, ulubione miejsca na granicy Chrzanowa itd. Zawsze po powrocie z pracy w Warszawie, idąc do domu uśmiecham się do siebie, szczęśliwy, że Milanówek to przede wszystkim niespieszność i spokój. (…) Jest takie powiedzenie, że czas to powietrze, którym oddychamy. Milanówek jest i czasem, i powietrzem.” - Rozmowy na czasie: Wojciech J. Burszta, www.ckiopodkowa.pl, 2020.

Składamy szczere wyrazy współczucia Rodzinie i bliskim pana Profesora.


 prof. Wojciech Burszta - zdjęcie

fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Udostępnij na: