znak żałoby

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 30 lipca odeszła na zawsze Pani Anna Kuldanek – społecznik, lokalny patriota, zawsze z sercem szerząca wiedzę o swoim ukochanym Milanówku, z którym związana była od 1956 r. Laureatka nagrody Milanowskiego Liścia Dębu (2019 r.). za wieloletnie promowanie kultury, poszanowanie tradycji i pielęgnowanie historii Milanówka oraz wkład w edukację Mieszkańców Milanówka.

Była absolwentką Szkoły Podstawowej nr 2 i Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piasta 14 w Milanówku. Wraz ze swoim mężem, śp. Tadeuszem Kuldanek, założyła i prowadziła Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej, w ramach którego organizowali w Milanówku wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym i lokalnym. W 2019 roku wspólnie zostali laureatami wyróżnienia Kapituły Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL, przyznanego za rozległą działalność społeczną, w szczególności dot. dziedzictwa kulturowego Milanówka i okolic.

W swoim domu i ogrodzie Państwo Kuldanek utworzyli małe Muzeum Pamięci Rodzinnej gdzie można podziwiać m.in. miniatury architektoniczne willi milanowskich i liczne pamiątki gromadzone od pokoleń. Tworzyła również Zakątki Pamięci Rodzinnej, czyli wystawy poświęcone m.in. lokalnym bohaterom i ich rodzinom. Podczas spotkań z młodzieżą i wykładów rozpowszechniała wiedzę o życiu Michała Lasockiego, założycielu Letniska Milanówek, a także o milanowskich działaczach okresu okupacji.

Należy podkreślić jej ogromne zaangażowanie w organizację obchodów 100-lecia Gminy Milanówek. Była autorką kroniki dziejów szkoły na Piasta pt. „100 lat Gimnazjum i Liceum w Milanówku 1919–2019” oraz współautorką książki „100 lat Gminy Milanówek 1919–2019” - wspaniałego podsumowania milanowskiej historii.

Regularnie uczestniczyła w wydarzeniach organizowanych w mieście, przede wszystkim patriotycznych, ale również kulturalnych takich jak Festiwal Otwarte Ogrody. Była prekursorem wydarzeń upamiętniających rodzinę Lasockich. Dbała o pamięć i popularyzację historii lokalnej jako element pamięci narodowej.

Anna Kuldanek była przede wszystkim dobrą i życzliwą osobą, zawsze gotową do działania. Ogromną przyjemność sprawiała jej popularyzacja historii lokalnej.

Pani Aniu, Pani odejście jest dla naszego Miasta ogromną stratą.

Tą drogą składamy wyrazy współczucia Rodzinie i wszystkim bliskim Pani Kuldanek.


 śp. Anna Kuldanek

Udostępnij na: