Obserwowane w ostatnim czasie rude i przebarwione korony sosen to w dużej mierze wynik działalności kornika ostrozębnego. Owad ten jest zaliczany do „szkodników wtórnych” sosny, przeważnie zasiedla drzewa osłabione w wyniku różnych zjawisk (susza, pożar, zanieczyszczenia przemysłowe, smog, itp.)

Szkodnik ten atakuje głównie górne partie drzew z cienką korą i grubsze gałęzie. Jego działalność prowadzi do szybkiego zamierania drzew. Jest jednym z najgroźniejszych szkodników atakujących osłabione sosny.

Najskuteczniejszą metodą zwalczania kornika ostrozębnego jest systematyczne usuwanie zaatakowanych sosen (wycięcie i wywóz z lasu) oraz utylizacja wierzchołków i gałęzi tych drzew. Drzewa z rudymi koronami pojawiają się w ciągu całego okresu wegetacyjnego (ze szczególnym nasileniem od lipca do końca roku), należy jak najczęściej przeglądać drzewostany i miejsca w których kornik już wystąpił, by w porę usunąć pojawiające się drzewa zasiedlone.

Zgodę na wycinkę drzew na terenie Miasta Milanówka wydaje Urząd Miasta Milanówka, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytów (w przypadku drzew rosnących na działkach znajdujących się w części Milanówka, którego zespół urbanistyczno-krajobrazowy wpisany został do rejestru zabytków decyzją nr 1319 z 1988r.) bądź Starosta Powiatu Grodziskiego (w przypadku działek leśnych).

Dodatkowe informacje dotyczące kornika ostrozębnego i jego zwalczania można uzyskać
w Nadleśnictwie Chojnów, Pilawa, ul. Klonowa 13, 05-532 Baniocha tel.: +48 22 756-72-75
oraz w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią, ul. Spacerowa 4 05-822 Milanówek
tel.: +48 22 758-30-61 w. 214

Ulotka informująca o zamarzających sosnach

Udostępnij na: