Laureat Milanowskiego Liścia Dębu - Honorata Kuraszkiewicz

Założycielka i wieloletni prezes dwóch prężnie działających milanowskich Stowarzyszeń. Powstałego w 2002 roku Stowarzyszenia Kuźnia Milanowska oraz założonego w 2014 r. Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.

W pierwszych latach działalności Kuźni Milanowskiej organizowała niezobowiązujące spotkania mam, które przerwały karierę zawodową na rzecz wychowania dzieci. Dzięki pasji i zaangażowaniu obecnie organizuje wykłady, wystawy, koncerty, a także Bal Niepodległości, który w bieżącym roku zorganizowała już po raz XVI. Jak sama mówi jest to czas aby cieszyć się i radować z tego, że mamy niepodległość. To kwintesencja wszystkiego, co może być radosne, przyjemne i uroczyste i co nawiązuje do najlepszych polskich tradycji radosnego świętowania. Ważnym elementem balu co należy podkreślić jest jego aspekt charytatywny. Uroczystość, która początkowo skupiała przede wszystkim milanowską społeczność, z każdym kolejnym rokiem zdobywała uznanie w coraz szerszych kręgach. Jej działalność spotkała się z wyrazami uznania ze strony Rady Polonii Świata która odznaczyła ją Medalem Paderewskiego za szerzenie kultury polskiej.

Była jednym z inicjatorów „Karty Dużej Rodziny”.

W 2014 roku zaangażowała się w organizację Biennale Malarstwa na Jedwabiu co przyczyniło się do założenia Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, które formalnie rozpoczęło działalność w 2016 r. Od tego momentu rozpoczęły jej działania miały na celu przywrócenie społeczności Milanówka wiedzy o jego lokalnym dziedzictwie kulturowym – jedwabiu i jedwabnictwie.

Realizowane przez nią projekty przyczyniły się do wzrostu wiedzy o ważnej części lokalnego milanowskiego dziedzictwa kulturowego – jedwabnictwie. Przede wszystkim o historii dawnej fabryki jedwabiu naturalnego i o postaciach twórców polskiego przemysłu jedwabniczego – rodzeństwa Witaczków.

Wśród wielu projektów zrealizowanych na rzecz miasta należy wyróżnić mural upamiętniający rodzeństwo Witaczków oraz „Szlak Jedwabny”, który prowadzi śladami miejsc związanych z historią jedwabnictwa w Milanówku i w jego okolic.

Bez wątpienia na szczególne uznanie zasługuje jej zaangażowanie w utworzenie Wirtualnego Muzeum Jedwabnictwa, które mogło powstać dzięki zbieraniu licznych dokumentów i relacjom byłych pracowników zakładów oraz nieustannym gromadzeniu obiektów muzealnych.

Jej celem od dawna było i nadal jest utworzenie w Milanówku muzeum jedwabiu za co osobiście trzymam mocno kciuki.

Udostępnij na: