logo 2709 panstwopodziemne

W dniu 27 września 2017 r. (środa) Burmistrz Miasta Milanówka zaprasza do udziału w uroczystości upamiętniającej 78. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski – organizacji, która stała się zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego i jego zbrojnego ramienia – Armii Krajowej.

Na obszarze Polski okupowanej przez obce, totalitarne reżimy, Państwo Podziemne wypełniało podstawowe funkcje - działał podziemny rząd i parlament, tajne sądownictwo i oświata. Struktury państwowe kierowane były przez legalne władze RP, przebywające na emigracji w wolnych krajach sojuszniczych – na początku okupacji w Rumunii i Francji, a od połowy 1940 r. w Wielkiej Brytanii.

Po upadku Powstania Warszawskiego Milanówek przez krótki okres stał się nieformalną polityczną stolicą Polski. Tu znalazła schronienie znaczna część władz Polski Podziemnej, działały agendy Delegatury Rządu, odbywały się ważne narady przedstawicieli różnych orientacji politycznych. Bywał w Milanówku kurier rządu londyńskiego Jan Nowak-Jeziorański, nowy Komendant AK, gen. Leopold Okulicki.

Milanówek był siedzibą sztabu i dowództwa Obszaru Warszawskiego AK do stycznia 1945 r. Do Milanówka przeniesiono z Warszawy siedzibę Komórki „Foto" AK, która m.in. we współpracy z zakładem fotograficznym Felicji Witkowskiej przy ul. Dworcowej w Milanówku, przygotowywała raporty mikrofilmowe od Delegatury w kraju dla Rządu RP w Londynie.

Mieszkańcy Milanówka zasłużyli się w pracy dla struktur PPP, m.in. Adam Bień – sędzia, adwokat, I Zastępca Delegata Rządu na Kraj i Członek Krajowej Rady Ministrów, aresztowany w Procesie „Szesnastu" w marcu 1945 r., Władysław Markowski – członek Delegatury RP na Kraj Sekcja Spraw Zagranicznych „Moc" Referat Środkowoeuropejski, Ryszard Kiełkiewicz – Delegat Rządu RP na powiat błoński.

Program uroczystości w dniu 27 września br.:

  • 17:10 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na skwerze im. Bohaterów Polski Podziemnej (ul. Warszawska przed budynkiem Poczty)
  • 17:35 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem na skwerze im. Adama Bienia
  • 18:00 – Msza św. w kościele Św. Jadwigi Śląskiej (ul. Kościuszki 41)

Udostępnij na: