Helena Krajewska (ur. 23.05.1920 - 13 stycznia 2016 r.)

Lekarka, społeczniczka i patriotka. Ciężko doświadczona w czasie wojny, podczas której przeżyła okupację, Pawiak, Powstanie Warszawskie i przeszła z rodziną przez obóz w Pruszkowie. W 1951 r. dostała nakaz pracy w Rypinie (obecne województwo kujawsko -pomorskie), gdzie pracowała w szpitalach, przychodni zdrowia i pogotowiu. Jak sama wspomina, była to bardzo ciężka praca, gdyż w szpitalu liczącym kilka oddziałów pracowało jedynie czterech lekarzy. Później działała w pruszkowskich Tworkach i podwarszawskim Ursusie, gdzie prowadziła oddział antyalkoholowy, w którym pełniła rolę misjonarza i lekarza jednocześnie. W 1969 r. objęła kierownictwo w milanowskiej przychodni zdrowia, niosąc pomoc chorym do 1984 roku. Pełniła również dwa razy w tygodniu dyżury w Szkole Podstawowej nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Piasta, za które nie pobierała wynagrodzenia.

Przez długie lata, oddawała się pracy społecznej w poradni przeciwalkoholowej w Grodzisku Mazowieckim. Tam, jako osoba bardzo lubiana zaskarbiła sobie zaufanie i szacunek ludzi dotkniętych tą chorobą. Była ich prawdziwym  przyjacielem, który pomaga i otacza troską. Walczyła o wybudowanie nowej przychodni zdrowia w  Milanówku, która służy do dziś.

Stara się upamiętnić Wielkich Polaków, w tym niekwestionowanego bohatera -rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pisarza i podróżnika Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, którego grób na miejscowym cmentarzu został dzięki jej działaniom odrestaurowany, oraz Pomnik Golgoty Wschodu na Placu S. Starzyńskiego. W 2010 r. na Jej prośbę, społeczność Milanówka uhonorowała pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Helena Krajewska jest nie tylko pełną poświęcenia lekarką, która przez wiele lat całym sercem oddawała się pracy zawodowej, ale przede wszystkim wielką społeczniczką, patriotką i człowiekiem honoru.

 

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Milanówka został nadany 27 maja 2010 r. podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Milanówka

Udostępnij na: