Festiwal Otwarte Ogrody - logo

Festiwal Otwarte Ogrody już od 15 lat pozwala nam lepiej poznać mieszkańców naszego miasta i ich zainteresowania. W piątek 4 września 2020 r. koncertem Ani Rusowicz z zespołem rozpoczęła się jubileuszowa, XV edycja Festiwalu. Bigbitowa muzyka szybko przepędziła wiszące nad Milanówkiem deszczowe chmury i przez resztę wieczoru mogliśmy oddawać się muzycznym uniesieniom bez konieczności obserwowania uniesionych parasoli…

Ta edycja tak samo jak poprzednie pozostanie niezapomniana! Różnorodność wydarzeń spowodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od najmłodszego po nieco starszego… W ramach wydarzenia „Ogrody młodych artystów i eko ogrody” można było odbyć warsztaty przerabiania ubrań czy kaligrafii, pospacerować historycznym szlakiem po Milanówku, a także obejrzeć pokaz przetwarzania plastiku na przedmioty codziennego użytku. Na ul. Kościuszki 10 w Pracowni Szkoły Rysunku i Malarstwa Creosfera mogliśmy obejrzeć wystawę rysunków Ani i Michała Orłowskich „Krok po kroku” i wziąć udział w warsztatach rysunkowych. RN Polski Komitet Pomocy Społecznej również przygotował w tym roku wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego można było obejrzeć najróżniejsze wystawy - od prac pana Andrzeja Ruppentala, artysty malarza, członka Związku Plastyków, przez wystawę produktów Koła Gospodyń Wiejskich Żukowianki, malarstwo akwarelowe i techniki olejnej Agaty Zdanieckiej-Drabik, uczestniczki ogólnopolskich plenerów malarskich po rękodzieło szydełkowe i wiklinę papierową. Dla dzieci przygotowane były atrakcje takie jak pokaz chemiczny czy przejażdżki kucykami i quadami. W kolejnym punkcie miasta, przy przychodni na ul. Piasta, do obejrzenia była prezentacja prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej KSN AW w Milanówku. Pod adresem ul. Konopnickiej 2 na dzieci czekał "Labirynt zabaw”, gdzie oprócz zabaw w labiryncie i na torze przeszkód, mogliśmy usłyszeć koncert w wykonaniu Teatru Tak i pokaz Mega Robotów Transformers! Tegoroczna edycja FOO zbiegła się również z II rocznicą powstania Milanowskiego Klubu Seniora. Na seniorów (i nie tylko) przygotowane były warsztaty plastyczne, pokaz tańca i pyszny poczęstunek! Wydarzenia tej jubileuszowej edycji odbywały się także poza granicami naszego miasta. Przykładem tutaj jest „Galeria Sztuki Stalowa gościnnie” gdzie odbył się wernisaż wystawy 6 malarzy z warszawskiej Galerii Sztuki Stalowa i koncert plenerowej irańskiej muzyki etnicznej. Wspaniały koncert, który planowany był jeszcze w ramach Letniego Grania, ale musiał zostać przełożony, odbył się w ramach FOO – mowa tu o koncercie Suzi, czyli Zuzy Kłosińskiej, pochodzącej z Milanówka wokalistki i kompozytorki. „Inny Skrawek Świata” to Ogród zorganizowany przez Fundację Radośni – Odczarujmy Autyzm. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych atrakcji, takich jak zwiedzanie DOMU Treningowego przy ul. Wylot 6, odbycie eksperymentu „Poczuj się jak Autysta”, aukcję charytatywną i koncert akustyczny w wykonaniu Ani Krysiak i Manito. Na wielbicieli mody czekał Ogród modystki Marty Galińskiej, w ramach którego można było uczestniczyć w panelu dyskusyjnym „Kapelusze z fotografii mody i na wybiegach”, obejrzeć wystawę zdjęć i podziwiać prezentowane w przestrzeni ogrodu kapelusze powstałe w pracowni MARTOCZKI. Kolejnymi koncertami, które przyciągnęły rzesze słuchaczy był koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego i „Jubileuszowy koncert” w wykonaniu zespołu ‘The Warsaw Dixielanders’. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Ogrody pojawiły się nowe wystawy w ramach „Galerii na kładce” – wystawa zdjęć Jana Bebela „Jazz w Milanówku 2019” i wystawa zdjęć prac uczestników warsztatów malarstwa na jedwabiu prowadzonych przez Panią Barbarę Matuszewską - Berg.

Program uroczystego zakończenia XV edycji Festiwalu Otwarte Ogrody w Milanówku minimalnie uległ zmianie, co było spowodowane nagłym sobotnim załamaniem pogody. Zaplanowane na sobotni wieczór Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego zostało przeniesione na niedzielę i poprzedziło projekcję filmu niemego „Cud nad Wisłą (1921)”. W „Narodowym Czytaniu” udział wzięli m.in. Burmistrz Miasta Milanówka Piotr Remiszewski, Sekretarz Miasta Milanówka Piotr Iwicki, radny Krzysztof Ołpiński, pracownicy Urzędu Miasta Milanówka i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańcy. Wspólnemu czytaniu „Balladyny” towarzyszyła inscenizacja dramatu przygotowana przez Stowarzyszenie T-Art z klimatyczną muzyką w tle..

Ciężko uwierzyć, że jubileuszowa XV edycja Festiwalu Otwarte Ogrody już za nami! Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom tegorocznych Ogrodów za to, że po raz kolejny przygotowali wspaniałe wydarzenia dla swoich sąsiadów, mieszkańców Milanówka i sąsiednich miast. Bardzo dziękujemy za udział wszystkim gościom Ogrodów, to jak licznie wzięliście udział w tej edycji Festiwalu jest niezwykle budujące; że mimo panujących obostrzeń pojawiliście się na wydarzeniach i wspólnie podziwialiście przygotowane przez Waszych sąsiadów Ogrody.

Do zobaczenia za rok!


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej edycji FOO. Zdjęcia autorstwa Joanny Szamoty (MCK), Michała Wyszyńskiego (MCK) i Marii Samborskiej (UMM).

Otwarcie XV edycji Festiwalu Otwarte Ogrody. Na zdjęciu Piotr Remiszewski i dyrektor MCK Aneta Majak
Koncert Ani Rusowicz z zespołem
Koncert Ani Rusowicz z zespołem
Koncert Ani Rusowicz z zespołem
Koncert Ani Rusowicz z zespołem
Pracownia Szkoły Rysunku i Malarstwa Creosfera
Twórczość uczestników WTZ KSN AW w Milanówku
Pracownia Szkoły Rysunku i Malarstwa Creosfera
Galeria Sztuki Stalowa gościnnie

 

Udostępnij na: