Logo Fundacji Musszelka

Już niedługo będziemy gościć w Milanówku Georgianę Keable, angielską opowiadaczkę z Norwegii, która opowie historie z bliska i daleka o drzewach. Będziemy też razem z Georgianą układać historię naszego drzewa – milanowskiego kandydata do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku 2022 organizowanego przez Klub Gaja.

Serdecznie zapraszamy Was na te wspaniałe spotkania, podczas których tak jak mała dziewczynka z opowieści o Tuntre – Drzewie Opiekunie będziemy mieli okazję, pewnie po raz kolejny, przekonać się, że drzewa naprawdę są cenniejsze niż złoto.

  • 9 października 2021 r., godz 10.00-13.00, Centrum Usług Społecznych w Milanówku, ul. Sosnowa 1C- Jak opowiadać o ważnym dla nas drzewie? Jak łączyć opowieść tradycyjną z osobistą historią? Co jest potrzebne, by opowiadać w naturze? Georgiana zaprasza na spotkanie, podczas którego będziemy pracować nad własnymi historiami, ale także nad wspólną opowieścią o drzewie, którego historia porusza i łączy mieszkańców Milanówka.

Plakat wydarzenia Musszelki

  • 10 października 2021 r., godz. 12.00, Sosny przy Skwerze im. Armii Krajowej, róg ul. Kościuszki i Sienkiewicza w Milanówku - Jakie historie usłyszelibyśmy od drzew, gdybyśmy potrafili je usłyszeć? Georgiana ma nie tylko dar opowiadania historii, ale także dar słuchania, bez którego nie ma opowieści, bo te zawsze powstają pomiędzy, w relacji. Działanie Georgiany - w bliskości z drzewami i z naturą - może być również inspiracją dla lokalnych przewodników miejskich, jak łączyć opowieść tradycyjną, narrację osobistą i historyczną. Spotkanie będzie zakończone wspólnym sadzeniem drzew w ramach ogólnopolskiego Święta Drzewa, organizowanego przez Klub Gaja.

Plakat wydarzenia Musszelki

Oba wydarzenia odbywają się w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski. Nie jest wymagana znajomość języka angielskiego.


Georgiana Keable jest prekursorką odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii. Wynajduje historie, które mówią o naszej relacji z naturą. W 2004 roku zapoczątkowała Norweski Festiwal Sztuki Opowiadania, a od 1997 roku wykłada sztukę opowiadania na Uniwersytecie w Oslo. W 2002 roku wraz z opowiadaczami z trzech kontynentów założyła organizację Fortellerhuset, w której od 2006 roku prowadzi zajęcia z opowiadania historii w dwóch językach.
Co roku Georgiana zakłada swój postrzępiony płaszcz w wędrowny i z setkami nastolatków podąża Drogą Pielgrzyma, która rozpoczyna się od jej domu położonego we wschodniej części Oslo. Uczestnicy wędrówki spotykają na swojej drodze pradawne miejsca pamiętające jeszcze czasy przedchrześcijańskie, chodzą boso i na koniec poddawani są ostatniej próbie – idą w ciszy. Pochodzą głównie ze środowisk imigranckich. Zanurzeni w świat przyrody i opowieści, wkraczają do żywej krainy baśni.
Każdego roku na południu Norwegii, gdzie znajduje się łódź pochówkowa Wikingów, Georgiana, wcielając się w rolę dziewiętnastowiecznej botaniczki Marianne North, opowiada historie, których słucha ponad tysiąc nastolatków. Gdy wspólna podróż dobiega końca, nastolatkowie potrafią nazwać większość miejscowych gatunków roślin i otrzymują sadzonkę drzewa, o którą mają się troszczyć.
W projekcie „Polowanie na legendę” Georgiana wędrowała przez siedem tygodni, nocą śpiąc w hamaku, a za dnia zbierając opowieści od nieznajomych o tym, jak ludzie i natura są ze sobą połączeni.
Brała udział w festiwalach opowiadania w Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii, Anglii, Szkocji, Szwajcarii, Estonii, Indii i Iranu, dokąd podróżowała gównie lądem i oceanem. Niedawno Georgiana otrzymała nagrodę Olso City Art Award za wybitny wkład w rozwój życia kulturalnego Oslo - www.georgiana.net.

Wydarzenia odbywają się dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Udostępnij na: