Stowarzyszenie Razem dla Milanówka i Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria zapraszają na międzynarodową wystawę, która odbędzie się w dniach 7-8 października, pt. „CZŁOWIEK FARBĄ I GLINĄ”

KIRILL DATSOUK /Rosja/- malarstwo
IGNACY ŁODZIŃSKI /Polska/ - ceramika

WERNISAŻ 7 PAŹDZIERNIKA 2017 r. GODZ. 18.00
WYSTAWA DOSTĘPNA 7-8.10.2017, godz. 12.00 - 18.00, WILLA „WALERIA”, MILANÓWEK, UL. SPACEROWA 20

„CZŁOWIEK FARBĄ”

Kirill Datsouk jest reprezentantem klasycznej petersburskiej szkoły malarskiej, jest członkiem Stowarzyszenia Artystów Rosji. Urodził się w 1974 r. na wyspie Sahalin. Ukończył Akademię Sztuki w pracowni V. V. Sokolova. Jego nauczycielami byli L. N. Kirillova, A. V. Bielov, I. V. Govorkov, V. A. Mogilevtsev i oczywiście ojciec artysty, znany petersburski malarz V. K. Datsouk. Praca dyplomowa „Nieszczęśliwy” poświęcona problemowi ubóstwa i ludzkiej rozpaczy (braku nadziei) wywołała duży rozgłos wśród widzów i akademickiej komisji sztuki. Praca ta reprezentowała Sankt Petersburg w 2003 r. na wystawie Wszechrusi i znalazła się wśród najlepiej ocenionych prac. Artysta wystawia w Rosji i za granicą od 1993 r. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1995 r. w Sankt Petersburgu. Prace artysty wystawiane są w galeriach, znajdują się również w prywatnych kolekcjach we Francji, Włoszech, USA, Niemczech, Izraelu, Chinach, Japonii, Korei, Australii, Malezji, Finlandii, Słowacji, Macedonii, Polsce. Kirill Datsouk odnajduje szlachetność i urzekające piękno w oczywistych i codziennych motywach. Jego portrety współcześnie żyjących w błyskotliwy sposób odsłaniają najgłębiej skrywany prywatny świat modela. Pozowali mu znani artyści, reżyserzy filmowi, dyplomaci. Artysta w kreatywny sposób kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego. Znajduje nowe tematy i ujawnia współczesną moc piękna i szczery język realizmu. Na wystawie tego znakomitego, rosyjskiego artysty pokazane zostaną przede wszystkim portrety, a wśród nich przejmujące studia postaci do monumentalnego obrazu pod wymownym tytułem „Wind of Change”, ukazującego grupę bezdomnych w moskiewskim metrze, obrazujących przejście z totalitarnego komunizmu do handlu wszystkim w epoce dzikiego kapitalizmu... Portrety uzupełnione będą cyklem martwych natur ukazujących chleb w bardzo symbolicznym, mistycznym aspekcie.

„CZŁOWIEK GLINĄ”

Ignacy Łodziński – architekt, człowiek wszechstronnie utalentowany, który ciągle odczuwa potrzebę zgłębiania nowych dziedzin sztuki, nowych środków wyrazu, zdobywania wiedzy o tajnikach warsztatu. Jest członkiem Stowarzyszenia Razem dla Milanówka oraz członkiem i współtwórcą Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria. Zawodowo pracował w biurach projektów oraz w PP Pracownie Konserwacji Zabytków we Wrocławiu. Miał przygodę z filmem: jako asystent scenografa przy filmie "Pociąg do Hollywood" i "Cyrk odjeżdża" oraz jako II scenograf przy filmie "Biesy". Jego wielką pasją jest ceramika, którą realizuje w pracowni ceramicznej Geneli. Pod kierunkiem p. Katarzyny Przyweckiej zgłębia tajniki sztuki ceramicznej od dwóch lat. Jako ceramik zadebiutował w tym roku, startując w konkursie ceramicznym „Taniec i ruch” organizowanym przez Związek Ceramików Polskich. Na wystawie będzie można zobaczyć małe formy rzeźbiarskie – cykle figurek przedstawiający w syntetyczny sposób postacie kupców bławatnych, sprzedawców ryb, błaznów, pierrotów, królów, aniołów z wyimaginowanego świata baśni. Artysta eksperymentuje z formą, sprowadza ją do pofalowanej płaszczyzny, która przez dodanie drobnych rekwizytów jedynie sugeruje to, że widz odbiera ją jako postać ludzką. Cykle postaci uzupełniać będą dekoracyjne plakiety i zawieszki o pięknych kolorach i fakturach.

Ignacy Łodziński i Kirill Datsouk są przyjaciółmi. Kirill jest częstym gościem w domu Ignacego. Dzięki tej przyjaźni zawdzięczamy możliwość pokazania na wystawie tak dużego i reprezentatywnego zbioru obrazów rosyjskiego artysty.

20171002 plakat

 

Udostępnij na: