Tadeusz Kuldanek

Tadeusz Kuldanek z Milanówkiem związany był od 1956 roku. Prezes dwóch prężnie działających milanowskich stowarzyszeń. Stowarzyszenia Pamięci Rodzinnej oraz Milanowskiego Towarzystwa Letniczego.

Propagator wiedzy historycznej w społeczności lokalnej zgodnie z zasadą „Ocalić od zapomnienia”. Celem jego działań było upamiętnienie bohaterów lokalnych, którzy tworzyli i rozwijali nasze miasto oraz jego architekturę i zabytki.

Na terenie swojej posesji przygotował stałą ekspozycję miniatur architektonicznych przedstawiających charakterystyczne obiekty architektoniczne z Milanówka, a wystawę „Milanówek 1899–2020” udostępniał mieszkańcom i turystom na elewacji własnego domu. W 2020 roku stworzył również wystawę inicjującą stałe upamiętnienie w naszym mieście Marszałka Józefa Piłsudskiego w formie „Ławeczki Marszałka”.

Należy także podkreślić jego ogromne zaangażowanie w organizację obchodów 100-lecia Gminy Milanówek. Był zastępcą Przewodniczącego Zespołu doradczo-inicjatywnego ds. organizacji tych obchodów oraz współautorem wyjątkowej książki „100 lat Gminy Milanówek 1919-2019” będącej posumowaniem milanowskiej historii.

Regularnie uczestniczył w wydarzeniach organizowanych w mieście, przede wszystkim patriotycznych, ale również kulturalnych takich jak Festiwal Otwarte Ogrody. Prekursor wydarzeń upamiętniających rodzinę Lasockich. Dbał o pamięć i popularyzację historii lokalnej jako elementu pamięci narodowej.

Nagrodę Milanowskiego Liścia Dębu otrzymał za działalność społeczną i edukacyjną na rzecz historii Miasta Milanówka oraz propagowanie jego dziedzictwa kulturowego.

Zmarł 15 listopada 2020 r.

Udostępnij na: